Ημερομηνία: 16/3/2010
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Καθηγητής Νίκος Αράβας επελέγη να λάβει το Βραβείο Διακεκριμένου Αποφοίτου 2010 από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης (MechSE) του University of Illinois at Urbana-Champaign, ΗΠΑ. Το βραβείο αυτό, που απονέμεται από το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Αποφοίτων του Τμήματος MechSE, αναγνωρίζει τους απόφοιτους του τμήματος που έχουν υπηρετήσει σε επαγγελματική, τεχνική ή πολιτική θέση με τρόπο τέτοιο που να αντανακλά τιμητικά για το τμήμα και το Πανεπιστήμιο του Illinois. Μια παράδοση που ξεκίνησε από το 1968, το Βραβείο Διακεκριμένου Αποφοίτου είναι η υψηλότερη τιμή που το Τμήμα MechSE μπορεί να απονείμει σε αποφοίτους του για τα εξαιρετικά επαγγελματικά επιτεύγματά τους. Το βραβείο του Καθηγητή Αράβα θα παρουσιαστεί επισήμως κατά τη διάρκεια του Ετήσιου Συμποσίου Βραβεύσεων του Τμήματος MechSE, στις 23 Απριλίου 2010 στην πόλη της Urbana-Champaign.