Ημερομηνία: 17/6/2011
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Δρ. Μιχαήλ Αγόρας εξελέγη στην βαθμίδα του Λέκτορα στο γνωστικό αντικείμενο "Μη γραμμικά σύνθετα υλικα - Θεωρίες ομογενοποίησης" στο Τμήμα. Ο Δρ. Αγόρας είναι διπλωματούχος του Τμήματος (2005) και κατέχει τους τίτλους M.Sc. (2010) και Ph.D. (2010) in Mechanical Engineering and Applied Mechanics από το University of Pennsylvavia των Η.Π.Α. Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού του θήτευσε για μικρά διαστήματα στο Laboratory of Solid Mechanics του Department of Mechanics της Ecole Polytechnique στη Γαλλία και στο Laboratory of Material Science and Technology του Los Alamos National Laboratory στις Η.Π.Α. Από τον Σεπτέμβριο 2010, ο Δρ. Αγόρας εργάζεται ως Research Associate στο Department of Materials του Madrid Institute for Advanced Studies (IMDEA) στην Ισπανία. Τα επιστημονικά ενδιαφέροντά του επικεντρώνονται στην περιοχή των θεωριών ομογενοποίησης μη-γραμμικών σύνθετων υλικών.
Link1: Ιστοσελίδα του Δρος. Αγόρα στο IMDEA