Ημερομηνία: 2/11/2011
Τίτλος: Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η "ημέρα εθελοντισμού" στο Τμήμα που εστιάστηκε στην συντήρηση του κεντρικού κτιρίου
Περιγραφή: Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου έγιναν εργασίες καθαρισμού και βαφής στο εξωτερικό του κεντρικού κτιρίου του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών στο πλαίσιο της «ημέρας συντήρησης», μιας εθελοντικής δράσης που διοργανώθηκε από τον Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος και είχε ως στόχο το φρεσκάρισμα των χώρων του Τμήματος και την αφύπνιση των ανθρώπων του Τμήματος σε θέματα σεβασμού των δημοσίων χώρων, και ειδικότερα αυτών στους οποίους εργάζονται. Η συμμετοχή ήταν προαιρετική. Έλαβαν μέρος πάνω από δεκαπέντε φοιτητές και μερικοί καθηγητές που με προσωπική εργασία και κόπο καθάρισαν και έβαψαν τους εξωτερικούς τοίχους, πόρτες, κολώνες, πύργους ψύξης και άλλα στοιχεία των εγκαταστάσεων του κτιρίου. Φημολογείται ότι για την επιλογή των χρωμάτων στους πύργους ψύξης ελήφθησαν υπόψη συμβουλές φοιτητριών του παρακείμενου Τμήματος Αρχιτεκτόνων. Στους συμμετέχοντες αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την επαγγελματική δουλειά που έκαναν και για το παράδειγμα προσφοράς δημόσιας υπηρεσίας που έδωσαν σε όλους μας. Η υλική αποζημίωσή τους ήταν μερικά κομμάτια πίτσας και αρκετή μπογιά στα ρούχα τους. Ελπίζουμε ότι η κοινότητα θα σεβαστεί την εργασία των φοιτητών και ότι οι εξωτερικοί χώροι θα διατηρηθούν καθαροί.
Link1: Φωτογραφίες από την "ημέρα συντήρησης"