Ημερομηνία: 10/1/2012
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Καθηγητής Νίκος Αράβας απέκτησε τον τίτλο του «Καθηγητή - World Premier International (WPI)» στο International Institute for Carbon‐Neutral Energy Research (I2CNER) του Πανεπιστημίου Kyushu της Ιαπωνίας, μετά από πρόταση της Επιστημονικής Επιτροπής του I2CNER. Το I2NCER είναι το έκτο και πιο πρόσφατο μέλος του WPI Research Center Initiative που ιδρύθηκε το 2007 από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού, Επιστημών και Τεχνολογίας της Ιαπωνίας. Σκοπός του I2CNER είναι «η ανάπτυξη του επιστημονικού υπόβαθρου και της τεχνολογίας που θα οδηγήσει στην αξιοποίηση του υδρογόνου για παραγωγή ενέργειας (hydrogen‐based economy) και θα επιτρέψει την δέσμευση και αποθήκευση του διοξειδίου του άνθρακα (CO2 capture and storage --- CCS) ή την μετατροπή του σε χρήσιμα προϊόντα».
Link1: I2CNER
Link2: "Από την Ιαπωνία, μεγάλη διάκριση για Έλληνα πανεπιστημιακό", Dailynews24.gr, 19.01.2012